Czy istnieje coś lepszego niż dobra książka? Tak, książka w języku obcym

Gdy chodzi o naukę języków obcych, istnieje wiele różnych podejść. Możesz zdecydować się na kurs językowy, prowadzić rozmowy z native speakerem, oglądać seriale na Netflixie w oryginalnej wersji lub sięgnąć po książki w języku obcym.


Czytanie książek pomaga w naturalnym rozwijaniu słownictwa. Jeśli napotkasz nieznane słowo, łatwo możesz odgadnąć jego znaczenie z kontekstu. Kiedy natrafisz na to słowo po raz kolejny podczas czytania, potwierdzisz lub zweryfikujesz swoje pierwsze rozumienie. Wielokrotne opatrywanie się z nowym słownictwem także przyczynia się do jego trwałego zapamiętania. Możesz naprawdę szybko opanować nowe słowa bez konieczności ciągłego powtarzania listy słówek.


Czytanie książek, w przeciwieństwie do oglądania filmów, pozwala przyswajać treści we własnym tempie, zatrzymać się, zastanowić. Nauka języka poprzez czytanie szczególnie polecana jest wzrokowcom - osobom, które najlepiej zapamiętują to, co widzą. Możesz również połączyć czytanie książki w języku obcym z oglądaniem jej ekranowej adaptacji.


Warto pamiętać o odpowiednim doborze literatury. Wybieraj książki, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i przy okazji celowi, dla którego podjęłaś/podjąłeś się nauki języka. Na przykład powieści psychologiczne zawierają wiele bezpośrednich zwrotów oraz potocznego języka, który rzadko znajdziesz w podręcznikach. Z drugiej strony, czytając czasopisma takie jak The Economist czy The New Yorker, możesz nauczyć się formułować złożone wypowiedzi dotyczące aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych.


Jakie są jeszcze korzyści płynące z czytania książek w języku obcym? Otóż pozwala ono na codzienny kontakt z językiem i efektywniejsze wykorzystanie czasu - możesz czytać to, co Cię naprawdę interesuje, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności językowe. Dlaczego nie zagłębić się w wolnym czasie w literaturę fachową dotyczącą biznesu, przywództwa czy rozwoju osobistego?


Czasami czytanie książki w obcym języku może okazać się trudne. Nie zrażaj się od razu! Daj sobie szansę wciągnąć się w historię!

POLECANE KSIĄŻKI DOPASOWANE DO POZIOMU JĘZYKOWEGO


Jeff Kinney: Diary of a Wimpy Kid
Ta niezwykle zabawna książka z dziecięcym bohaterem w roli głównej jest idealna dla osób na poziomie A2. Każdy akapit tekstu jest wzbogacony ilustracjami, co ułatwia zrozumienie.


Richard Branson: Screw It, Let's Do It: Lessons in Life
Książka ta prezentuje osobistą filozofię Richarda Bransona, biznesmena i miliardera. Zarówno tematycznie, jak i stylistycznie, jest odpowiednia dla czytelników na poziomie językowym B1.


Agatha Christie: And Then There Were None
Agatha Christie jest niekwestionowaną królową kryminałów, więc niezależnie od tego którą książkę autorki wybierzesz, historia z pewnością Cię wciągnie. Proponowany przez nas tytuł docenią czytelnicy na poziomie językowym B2 i wyższym.