LektorzyOd dobrych do najlepszych!

Starannie dobieramy doświadczonych i profesjonalnych lektorów. Co roku organizujemy dla nich ponad 200 warsztatów i szkoleń.

Lektorzy

Dlaczego warto zostać lektorem James Cook Languages

Naszym lektorom zapewniamy grafiki zapełnione przez cały rok, przyjemną atmosferę współpracy, doskonałą opiekę administracyjną i metodyczną oraz możliwość rozwoju zawodowego w wiodącej firmie z branży szkoleń językowych.

Stabilność

Gwarantujemy lektorom wypełnione grafiki przez cały rok, stabilność finansową oraz możliwość rozwoju zawodowego.

Renoma

Jesteśmy liderem w branży szkoleń językowych dla firm i certyfikowanym członkiem stowarzyszenia Asociace jazykových škol.

Motywujące wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia zależy od jakości wykonywanej pracy, kwalifikacji i długości stażu oraz liczby prowadzonych kursów.

Wsparcie

Lektor jest częścią zespołu. Zapewniamy mu wsparcie z zakresu metodyki i stwarzamy doskonałe warunki do pracy.

Rekrutacja i wymagania

Do naszego zespołu dołączą tylko wykwalifikowani lektorzy z doświadczeniem w nauczaniu języków. Rekrutacja lektora obejmuje dwa spotkania kwalifikacyjne, z których drugie to lekcja pokazowa z analizą metodyczną i informacją zwrotną. 

Dbamy o to by każdy kandydat spełnieniał nasze wymagania kwalifikacyjne.

Kluczowe wymagania to przede wszystkim:

  • Doskonała teoretyczna i praktyczna znajomość języka
  • Doświadczenie w nauczaniu
  • Wykształcenie wyższe, certyfikaty językowe
  • Niezawodność i lojalność
  • Pozytywne i proaktywne nastawienie, zdolność komunikacji
  • Elastyczność

Wsparcie dla lektorów

  • Intensywne wsparcie podczas całej współpracy
  • Pomoc w zakresie metodyki
  • Wysokiej jakości zaplecze dla lektorów
  • Hierarchia lektorów z możliwością budowania kariery

Hierarchia lektorów

Każdy nowy lektor ma swojego mentora (Senior Teacher), który poświęca mu czas, udziela pomocy i wsparcia.

Lektor otrzymuje regularnie informacje zwrotne, które umożliwiają jego dalszy rozwój metodyczny. Mentor przeprowadza wizytacje, spotkania metodyczno-organizacyjne z lektorem, rozmowy ewaluacyjne i analizuje informacje zwrotne z ankiet badających poziom satysfakcji uczestników. Następnie razem sporządzają Indywidualny Plan Rozwoju lektora (Individual Development Plan) i dbają o jego realizację.

Wysokiej jakości zaplecze

JCL Resource Centre. 

Do dyspozycji lektorów mamy w pełni wyposażoną bibliotekę z podręcznikami, czasopismami, gazetami, kserokopiarkami, drukarkami, komputerami i połączeniem Wi-Fi, oferujemy możliwość wypożyczenia odtwarzacza audio lub tabletu do nauki. Wydajemy magazyn wewnętrzny Logbook zawierający informacje o JCL oraz rozdziały dotyczące metodyki.

Metodyka

Nasza metodyka została starannie opracowana w oparciu o nasze doświadczenia w prowadzeniu szkoleń językowych dla klientów korporacyjnych. Obejmuje efektywne metody do szybkiego rozwoju kompetencji językowych.

Dla kogo przeznaczona jest ta metoda?

Specjalna metoda nauczania, która efektywnie nauczy języka ludzi, którzy mają napięty grafik, a nauce mogą poświęcić tylko chwilę. Jest ona odpowiednia dla słuchaczy, którzy nie mogą zbyt wiele czasu poświęcać samokształceniu, przygotowaniu lekcji i opracowaniu zadań domowych.

Co oferuje ta metoda?

Każda z naszych lekcji skupia się na celu komunikacji i specyficznych potrzebach językowych słuchacza. Metoda ta przede wszystkim uczy słuchaczy wykorzystywać zdobytą wiedzę w sytuacjach, kiedy jest im ona potrzebna i skutecznie pokonuje bariery, które naturalnie powstają podczas komunikacji. Metodykę Coach & Practise nieustannie rozwijamy dzięki intensywnej współpracy z naszymi słuchaczami.

Jak to działa?

Prepare

Najpierw na podstawie audytu językowego dostosujemy sposób nauczania do potrzeb słuchacza. Ustalimy, czy skupić się na języku biznesowym, konwersacjach, pewności siebie w komunikacji np. podczas rozmowy telefonicznej czy użyciu języka w innym kontekście. W zależności od powyższych kryteriów dobieramy lektora.


Coach

Styl nauczania na podstawie Coach & Practise w ogóle nie stosuje metody wykładowej, a zachęca słuchaczy do opanowania języka poprzez wizualizację, poprawianie własnych  błędów i znalezienie optymalnej formy wypowiedzi.


Practise

Język to refleks i najlepiej opanujemy go poprzez jego stosowanie. Nasi uczestnicy 80% czasu zajęć poświęcają aktywnej rozmowie, zawsze w języku docelowym. Lekcje są ze sobą logicznie powiązane, praktyka prowadzi do zapamiętania języka i motywuje naszych słuchaczy do aktywnego stosowania języka w życiu zawodowym i prywatnym.

Nasi najlepsi lektorzy

Stosując metodę Coach & Practise potrafimy efektywnie poprawić poziom językowy każdego słuchacza. Naszymi lektorami opiekują się doświadczeni mentorzy, którzy przekazując lektorom informacje zwrotne, umożliwiają im dalszy rozwój umiejętności praktycznych. Co roku organizujemy dla lektorów około 80 warsztatów dokształcających, co w rezultacie ma wpływ na doskonalenie naszej metodyki.

Jak się lektorom podoba praca w naszym zespole?

Fantastyczny rozwój zawodowy

Klaudia Czachor
Senior Teacher

Cieszę się, że JCL było pierwszą szkołą, z którą przyszło mi pracować, kiedy zaczynałam moją przygodę z nauczaniem. Szkoła zaoferowała mi nie tylko wsparcie doświadczonej lektorki (Senior Teacher), z którą mogłam się skonsultować albo poprosić o radę, ale również dodatkowe szkolenia, warsztaty, interesujące materiały. To, co wyróżnia James Cook Languages na rynku szkół prywatnych to zaangażowanie w budowanie relacji między lektorami. Szkole udało się stworzyć społeczność lektorską, która wspiera się nawzajem, wymieniając pomysłami, materiałami, metodami. Zespół słucha naszych potrzeb i stara się na nie odpowiadać. Tak stało się miedzy innymi z pomysłem regularnych, nieformalnych spotkań dla nauczycieli – Teachers’ Corner – podczas, których możemy swobodnie przedyskutować nurtujące nas kwestie, podzielić się naszymi wątpliwościami i sukcesami. Cieszę się, że JCL dba o swoich lektorów. W końcu, zadowolony lektor to zadowolony klient!

Przyjacielskie nastawienie i stały rozwój

Don Nixon
English Teacher

Byłem  nowy w świecie nauczania, kiedy po raz pierwszy zacząłem tę ekscytującą karierę dwa i pół roku temu. Po kliku miesiącach od rozpoczęcia pracy cały świat stał się ofiarą  pandemii. Jak w każdym sektorze, strach ogarnął społeczeństwo, dokonano cięć, a sektor nauczania poczuł potrzebę walki o przetrwanie – wszyscy zastanawialiśmy się, co się z nami stanie. Jednak kierownictwo JCL – jak troskliwy rodzic – przejęło władzę i znalazło sposoby na opiekę nad grupą współpracujących z firmą lektorów. Otrzymaliśmy sesje szkoleniowe on-line i  dodatkowe wsparcie morale, aby zwiększyć naszą pewność siebie, gdy wkroczyliśmy na  obszar zdalnego nauczania. JCL odegrał kluczową rolę w przekonywaniu naszych klientów do przynajmniej „wypróbowania” lekcji online i dał nam możliwość nie tylko przetrwania, ale faktycznego doskonalenia naszych umiejętności podczas tego światowego kryzysu. Nikt nie wie, co jest za rogiem, ale osobiście uważam, że ta „rodzina” pedagogów będzie nadal znajdować sposoby, aby zapewnić nam wsparcie, którego potrzebujemy, aby rozwijać nasze stale ewoluujące metody nauczania.

Zespołowość i wsparcie metodyczne

Kathryn Saville
English Teacher

Dołączyłam do James Cook Languages, Warszawa w sierpniu 2019 zaledwie kilka miesięcy przed pandemią. Kiedy po raz pierwszy stanęliśmy w obliczu lockdowny, zastanawiałam się, czy powinnam wrócić do Nowej Zelandii, czy nie.

Byłam  pod wrażeniem bardzo szybkiej reakcji kierownictwa JCL, dostosowującej się do nowego środowiska, zapewniającej wsparcie i gwarancje wystarczającej pracy i pensji, aby przetrwać w razie najgorszego. Cały zespół zacisnął pasy, aby wszyscy mogli zachować swoje miejsca pracy. Taka postawa buduje silny i lojalny zespół, który jest w stanie przetrwać trudne czasy i prosperować w dobrych czasach.

Proces doboru nauczycieli jest rygorystyczny, podobnie jak nadzór w celu zapewnienia wysokiego standardu nauczania. Studentami są osoby dorosłe, które cenią oferowane kursy i uważają, że edukacja jest skuteczna, a  nawet  w  niektórych przypadkach transformująca.

Jestem dumna, że jestem częścią tej firmy i zespołu, który wspiera rozwój i rozwija kompetencje pracowników wielu firm.

Organizacja i współdziałanie

Sylwia Barnett
Polish and French Teacher

Pandemia upowszechniła nauczanie online, dzięki czemu zyskałam możliwość podjęcia współpracy z warszawskim odziałem James Cook Languages. Jestem z tego ogromnie zadowolona, gdyż szukałam miejsca, które zaspokoiłoby moją potrzebę rozwoju zawodowego oraz zapewniło satysfakcję z wieloletniej praktyki lektorskiej. W JCL uczę języka francuskiego oraz języka polskiego jako obcego. To, co liczy się dla mnie najbardziej, to fakt, że jako lektorka jestem traktowana poważnie, po partnersku, z poszanowaniem mojego czasu i pracy. Bardzo cenię sobie niezależność w budowaniu bezpośredniej relacji z uczącym się. Z drugiej strony, szkoła zapewnia doskonałą organizacje i zaplecze organizacyjno-metodyczne, dając poczucie bezpieczeństwa i jasności co do kompetencji i reguł. JCL oferuje mi możliwość prowadzenia naprawdę ciekawych i stymulujących zajęć i udziału w ciekawych projektach. Najbardziej cenię sobie doświadczenie współprowadzenia kursów intensywnych w zespole lektorów. Pozwala to na intensywny trening metodyczny, rozwijanie własnych metod pracy i dzielenie się pomysłami.

Organizacja pracy, atmosfera i warunki oferowane w JCL sprawiają, że lektor może w pełni cieszyć się satysfakcją z efektów swojej pracy.

Wsparcie i skuteczność działań

Ewa Kozielecka
English Teacher

Uczę języka angielskiego od ponad 20 lat. Lubię dynamikę, dobrą organizację, atmosferę współpracy i wsparcia.  JCL Polska zapewnia mi to wszystko. Od momentu rozpoczęcia naszej współpracy w 2007 roku JCL projektuje moje kursy w taki sposób, abym jak najlepiej, najskuteczniej mogła wykonywać moje obowiązki. Satysfakcja z przygotowywania i prowadzenia zajeć jest tym większa, im mniej mam wyzwań organizacyjnych. Kontakt z osobami odpowiedzialnymi za kursy jest zawsze efektywny i sympatyczny, co pomaga w codziennych relacjach i wspiera moją pracę jako lektorki. 

Wolność i satysfakcja zawodowa

Bartłomiej Mikulski
English Teacher

Moją przygodę z James Cook Languages rozpocząłem pod koniec 2018 roku, prowadząc kursy stacjonarne dla dorosłych w firmach. Jestem lektorem angielskiego od ponad 20 lat. W  tym czasie współpracowałem z kilkoma szkołami, ale to JCL mnie urzekło i zdecydowałem się zostać tutaj na długo. 

W szkole panuje serdeczna, przyjazna, można powiedzieć że rodzinna, atmosfera. Wszyscy są bardzo pomocni, zawsze można liczyć na wsparcie metodyczne, sugestie co do materiałów oraz świetną bibliotekę. James Cook Languages może się też pochwalić świetną, klarownie opisaną i przekazywaną metodyką zajęć, z której każdy nauczyciel, nawet z dużym doświadczeniem, wyniesie coś, co wzbogaci jego warsztat.

JCL troszczy się o lektora, zapewniając ciągłość prowadzonych zajęć i pełen grafik według potrzeb, więc nie muszę się martwić o stałą pensję. Okazało się to szczególnie pomocne podczas pandemii, kiedy przeszliśmy w tryb zajęć online, a szkoła zapewniła lektorom takie kursy, oraz niezbędne wsparcie i narzędzia do prowadzenia zajęć. 

Następną rzeczą, którą bardzo cenię we współpracy z James Cook Languages to wolność w relacjach pomiędzy mną a uczestnikami kursów. Indywidualny dobór materiałów i tematów na zajęcia, ustalany w porozumieniu z uczącymi się, sprawia że zajęcia są ciekawe zarówno dla uczniów jak i dla mnie.

Szkoła oferuje również duże możliwości rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnorodnych warsztatach. Dla mnie bardzo przydatne okazały się obserwacje zajęć i informacja zwrotna od metodyka (świetne jest to, że jako lektor również obserwowałem zajęcia metodyka i mogłem podzielić się swoimi uwagami oraz dużo z tego wynieść).

Współpraca z James Cook Languages to dla mnie przyjemność i satysfakcja z prowadzonych zajęć.