Pamięć a nauka języka obcego

Nie od dziś wiadomo, że nauka języków wiąże się z koniecznością zapamiętywania ogromnej liczby reguł gramatycznych, zasad, a przede wszystkim słownictwa. Czy słabsza pamięć musi jednak oznaczać większe trudności w przyswajaniu nowego języka?

Faktem jest, że z wiekiem nasza pamięć jest gorsza, a zdolności językowe ulegają osłabieniu. Mimo to, zabierając się do nauki, dorośli ludzie potrafią lepiej niż dzieci systematyzować zdobytą wiedzę i wykorzystują różnorodne techniki kojarzenia - często zupełnie podświadomie. Aby nie polegać na czystym instynkcie, warto jednak pamiętać o szeregu metod, które mogą znacznie ułatwić nam zapamiętywanie, a wprowadzone do naszej codziennej nauki, uczynią ją jeszcze bardziej efektywną.

  • Mapa myśli to unikalna metoda zapamiętywania informacji. Kiedy korzystamy z tradycyjnych notatek, pracuje jedynie lewa półkula naszego mózgu – odpowiedzialna za myślenie logiczne, liczby i analizę. W trakcie tworzenia mapy myśli, aktywizujemy także prawą, odpowiadającą myśleniu abstrakcyjnemu.
    Współpraca obu półkuli sprawia, że nasza nauka jest zdecydowanie bardziej efektywna, a zaangażowanie całego mózgu znacząco wspomaga procesy pamięciowe.
    Stworzenie mapy myśli całe szczęście wcale nie jest skomplikowane, a może się przydać na przykład w trakcie przyswajania tematycznego słowniczka czy zwrotów poznanych na lekcji.

    https://www.youtube.com/watch?v=iIsuKtQnCfU
  • Innym sposobem, który podobnie jak mapa myśli bazuje na systemie skojarzeń, jest metoda słów kluczowych. Faktycznie, jej działanie opiera się na kojarzeniu nowego wyrazu w języku obcym z innym wyrazem- wcześniej nam już znanym, z języka ojczystego. Potem pozostaje już tylko powiązanie ich wyobrażeniowo, co wspomaga zapamiętanie nowego słownictwa.
    Na najprostszym przykładzie słowo „plum” (ang. śliwka) możemy skojarzyć z polskim wyrazem, oznaczającym odgłos pluskania. Następnie wystarczy wyobrazić sobie śliwkę wrzuconą do wody, która wydaje odgłos „plum!” – sytuacja wyobrażeniowa zostaje zbudowana, skojarzenie jest gotowe.
    Dostrzeganie różnic i podobieństw między językami ma liczne zalety – pozwala na swobodne kategoryzowanie poznanego słownictwa i tym samym utrwalenie ich w naszej pamięci. Dodatkowo, w tej metodzie dużą rolę odgrywa nasza wyobraźnia, a uruchamiając ją, ponownie aktywujemy prawą półkulę.

Metod szybkiego zapamiętywania, które można wykorzystać do efektywnej nauki jest zdecydowanie więcej. Księgarnie oferują liczne poradniki, ale i w Internecie można znaleźć ciekawe artykuły i tutoriale na ten temat
Spróbować warto, bo zmiana sposobów przyswajania nowego słownictwa nie tylko usprawni ten proces, ale i sprawi, że sama nauka będzie przyjemniejsza!